Ženklų poveikį labai gerai pažinojo mūsų senoliai ir, gyvendami harmonijoje su gamta, mokėjo tuo sąmoningai naudotis. Dabarties pasaulyje, kai vis ryškiau matomas žmogaus ilgesys ir siekis prisiminti ilgaamžius, kultūrinę sąmonę žadinančius dalykus, mūsų uždavinys yra suprasti ir panaudoti šiuos senuosius mūsų kultūros simbolius tam, kad aktyvuotume savo kultūrinį identitetą ir jo teikiamas prigimtines jėgas. Tad kokią žinutę neša senovės baltų simboliai?
Ženklai nėra vien tik puošybos elementai, kaip kad manoma. Ženklai turi gilią prasmę ir dvasinę vertę
Dvigubas kryžius
Dvigubo kryžiaus ženklas susiformavęs iš keturių pasvirų kryžių ir simbolizuoja gyvąją materiją, dinamišką jos prigimtį, aktyvųjį gyvybės pradą, derlingumą. Dvigubas kryžius saugodavo materialines gėrybes –namus, duoną, todėl buvo itin svarbus namų, šeimos simbolis. Taip pat tai poros, sąjungos ženklas.
Saulė
Tai simbolinis galingos Saulės šviesos atvaizdas, gyvybinių jėgų kulminacijos ir išsipildymo ženklas. Simbolizuoja energiją, spindesį, gyvybinių jėgų gausą, taip pat amžiną kaitą ir visuotinę harmoniją.
Perkūnas
Šis simbolis – vienas iš seniausių ne tik baltų ornamentikoje, bet ir kitų tautų mitologijoje. Perkūnas – ugninis kryžius – susiformavęs iš dviejų sukryžiuotų žaibų. Simbolis buvo naudojamas tam, kad atbaidytų blogį ir apsaugotų nuo nepageidaujamų gamtos reiškinių. Taip pat tai laimės, energijos, saulės ir ugnies ženklas, simbolizuojantis šviesą, gyvybę, suvokiamas ir kaip Laimės kryžius – pritraukiantis laimę ir atbaidantis piktąsias jėgas.
Žirgai.
Ženklas vaizduoja Saulės žirgus, traukiančius saulę į padangę – tai šviesos simbolis. Tai gerovės ir laimės ženklas, primenantis susikryžiavusias grūdų varpas. Jei kampai nukreipti žemyn, simbolis atstovauja vyrišką pradą. Jei Saulės žirgų simbolio kampai žiūri į viršų, ženklas simbolizuoja derlingumą ir vaisingumą.
Svastika.
Svastika yra plačiai paplitęs saulės simbolis, kurio prasmė yra universali. Jis naudojamas ne tik Europoje, bet visame pasaulyje: tiek Rytų, tiek Amerikos indėnų kultūrose. Visur šis ženklas vaizduojamas besisukančios saulės simboliu.
Svastika turi daug prasmių – saulės, ugnies. Pats besisukančios saulės ženklas sudarytas iš žalčių junginio. Žalčiai – vandens padarai, bet susikryžiavę rodo ugnies ženklą. Vadovaujantis senąja lietuvių filosofija, vandens ir ugnies ryšys duoda gyvybę. Baltai svastiką siejo su laime, šviesa ir gėriu, Dievu, Saule, Perkūnu, o geležies amžiuje tai reiškė ir aukščiausią valdžią.
Žaltys
Žaltys – namų, židinio, mirusių protėvių, gerovės, derlingumo, sveikatos ir vaisingumo dievybė. Tai antgamtinė, protinga, nemari būtybė. Sakyta, kad namai, kuriuose gyvena žaltys, yra laimingi, į juos netrenkia žaibas, aplenkia ligos, geriau auga gyvuliai.
Paparčio žiedas
Tai vienas mistiškiausių Rasos šventės, baltų mitologinių simbolių, žmogaus brandos, žinojimo įsikūnijimas. Paparčio žiedas nėra vien šventinių pramogų ženklas, – tai vidinio, dvasinio pasaulio bei gyvenimo metafora. Su paparčio žiedo šviesa yra tapatinamas žinojimas, pažinimas, siejama su šviesa žmoguje, šviesiu žmogumi, šviesuomene, švietimu.
Mūsų ženklų niekas neišgalvojo. Tai gamtos duotybės, turinčios savyje labai seną, universalią informaciją