LIETUVIŠKI AUSKARAI – TIEK VYRAMS, TIEK MOTERIMS

Šiandien Vakarų pasaulyje daugiausia auskarus nešioja moterys, o vyrai – rečiau ir dažniausiai tik po vieną auskarą. O ar žinojote, jog pirmieji auskarai buvo gaminami tik vyrams? Senovės Babilone šis papuošalas rodydavo žmogaus titulą. Auskarai atlikdavo itin svarbų vaidmenį per religines apeigas, buvo laikomi apsauga nuo negandų. Senovėje auskarą segėdavo tik daug patyręs jūreivis – apiplaukęs visą pasaulį, kirtęs pusiaują arba išgyvenęs laivo sudužimą. Segėti auksinius auskarus skatino ir didelė rizika mirti keliaujant laivais – šis papuošalas buvo mokestis už laidotuves. XVII a. auskarai paplito tarp Vakarų šalių rašytojų ir poetų. Manoma, kad net Viljamas Šekspyras turėjo auskarą kairėje ausyje.

Ypač įvairūs yra Afrikos ir Pietų Amerikos pirmykščių tautų auskarai, kurie dėvimi tiek moterų, tiek vyrų, daromi iš medžio, metalo ir kitų medžiagų. Tokie skritulio ar kitos formos auskarai dedami į specialiai tam ištemptą, kartais labai didelę skylę ausyje.

O štai Senovės Graikijoje auskarai buvo išskirtinai moterų reikalas – vyrai jų nenešiojo, nes tai laikė barbarišku papročiu. Tik tautų kraustymosi laikotarpiu auskarus plačiau pradėta dėvėti Vidurio ir Šiaurės Europoje.
Kai kuriais istorijos laikotarpiais auskarai dingdavo iš mados dėl tam tikrų šukuosenų ir aprangos tendencijų. Tačiau auskarų bumo laikotarpio pradžia laikomi Anglijos karalienės Viktorijos valdymo laikai. Karalienė tapo mados ikona, grąžinusia auskarus atgal į madą.
Gaila, tačiau mažai ištirta, ar būta auskarų Lietuvoje priešistoriniais laikais. Žinoma, jog Lietuvoje plačiau šie papuošalai pradėjo plisti XVII a., kai jie jau buvo gana įprastu moterų papuošalu Vakarų Europoje. Napoleono karų metu tarp Lietuvos bajorų, sekant lenkų didikais, buvo atsiradusi mada sekti Napoleono karininkų pavyzdį auskarus nešioti vyrams.

Praeitame šimtmetyje bei šiais laikais Lietuvos moterų širdis užkariavo gintariniai auskarai, puikiai derantys ne tik prie tautinio, bet ir prie klasikinio bei modernaus, minimalistinio stiliaus. Šiuolaikiniai aksesuarų kūrėjai meistriškai sugeba perkelti senovės lietuvių dvasią į auskarus, tinkančius tiek kasdienai, tiek ypatingai progai. Ypač natūralumu spinduliuoja mediniai auskarai, išraižyti lietuviška simbolika bei baltiškais raštais. Šaunu tai, kad tai – universalūs, ne tik moteriški auskarai – juos gali segėti ir stilingi bei išsiskirti mėgstantys stipriosios lyties atstovai.